"Збережемо ендокринне здоров'я нації"
Гаряча лінія
(044) 254-54-62
Час роботи
Пн - Пт: 08:00 - 17:00

Відділ дитячої ендокринології створено в 2004 році. Співробітниками відділу проводиться діагностика і лікування поширених і рідкісних ендокринних хвороб в дітей від самого народження і до 18 років:
• захворювань щитоподібної залози, гіпоталамо-гіпофізарної системи (гіпопітуїтаризм, нецукровий діабет, гормонально-активні пухлини гіпофіза тощо);
• захворювань статевої системи (гіпогонадизм, передчасний статевий розвиток, затримка статевого розвитку, порушення диференціювання статі, зокрема генетичні);
• патології надниркових залоз (вроджена дисфункція кори надниркових залоз, хронічна недостатність надниркових залоз, гормонально активні пухлини);
• ожиріння різного походження, у т.ч. генетичного;
• патології прищитоподібдних залоз, порушень кальцієвого обміну;
• патології зросту різного походження;
• цукрового діабету (1-го, 2-го типу, неонатального, діабету дорослого типу в дітей (MODY));
• гіпоглікемічного синдрому (гіперінсулінізму);
• генетичних захворювань, що супроводжуються ендокринними порушеннями (синдроми Тернера, Прадера-Віллі, Марфана, Клайнфельтера, Нунан, Рассела-Сільвера, Коварскі тощо);
• патології кісткової системи ендокринного походження, розладів кальцієво-фосфорного обміну, патології вітаміну D;
• ендокринних артеріальних гіпертензій в дітей;
• ендокринних порушень в дітей з різною соматичною патологією.

Відділ був першим в Україні, де почала впроваджуватися специфічна генетична діагностика ендокринних захворювань у дітей, що в ряді випадків змінювало діагноз і тактику лікування.
Завдяки співпраці з провідними генетичними клініками світу відділ дитячої ендокринології проводить генетичне обстеження дітей:

Із вродженим гіперінсулінізмом – після генетичного дослідження обґрунтовується відповідна медикаментозна терапія, а у разі необхідності – органозберігаюче хірургічне лікування в міжнародному центрі гіперінсулінізму (Данія). Завдяки цьому повністю змінено тактику ведення пацієнтів з гіперінсулінізмом, яку до цього використовували в Україні, з досягненням повного одужання пацієнтів з фокальною формою гіперінсулінізму

Із неонатальним цукровим діабетом і MODY – з призначенням оптимального лікування відповідно до світових стандартів (у разі генетичного підтвердження діагнозу – застосування таблетованих цукрознижувальних препаратів та скасування інсулінотерапії). Відділом здійснюється тісна співпраця з молекулярно-генетичною лабораторією м. Ексетер (Великобританія) з приводу генетичної діагностики неонатального цукрового діабету, а також MODY у дітей. Також розпочато співпрацю з цією ж лабораторією з метою пошуку розповсюдженості автоімунного моногенного цукрового діабету у дітей в Україні, а також вивчення патогенезу цукрового діабету в дітей, що захворіли в ранньому віці (до 2х років).

Ендокринними пухлинами
Відділом дитячої ендокринології було скеровано двоє дітей з ендокринними пухлинами (папілярним раком щитовидної залози і метастазуванням) та МEN1 синдромом до Національного інституту діабету та захворювання органів травлення та нирок, м. Бетесда (США), де проведено комплексне обстеження вищезазначених пацієнтів, в т.ч. оперативне лікування пацієнта з інсуліномою (МEN1 синдромом) із досягненням повного одужання.

Дітей з порушеннями статевого диференціювання (DSD), що здійснюється завдяки тісній співпраці з генетичною лабораторією інституту Пастера, м. Париж, Франція

Рідкісними ендокринними захворюваннями, в т.ч. МEN синдромом, порушенням фосфорно-кальцієвого обміну тощо, завдяки співпраці з генетичною лабораторією Invitae, США.

Відділ протягом 15 років взаємовигідно співпрацює з Національною дитячою спеціалізованою лікарнею ОХМАТДИТ МОЗ України. Це забезпечує мультидисциплінарне обстеження і лікування дітей з найбільш складними ендокринними хворобами з використанням можливостей обох лікувальних закладів.
Також, використовуючи можливості Консультативно-діагностичної поліклініки НДСЛ ОХМАТДИТ, фахівці відділу проводять телемедичне консультування дітей з різних регіонів Україниз найбільш складними випадками ендокринних хвороб.
Фахівцями відділу за останні 5 років опубліковано понад 100 наукових праць у вітчизняних і міжнародних спеціалізованих виданнях, у тому числі у виданнях, які включені в Scopus та Web of Science Cor Collection. Щороку науковці беруть участь в ключових міжнародних конгресах з дитячої ендокринології, де презентують результати власних досліджень.

 

ЗЕЛІНСЬКА Наталія Борисівна

ЗЕЛІНСЬКА Наталія Борисівна

завідувач відділу дитячої ендокринології